گیاه هوازی تیلاندسیا

تیلاندسیا (گیاهان هوازی) Air Plant از تیره Bromeliaceae (تیره آناناس) از تنوع بالایی برخوردار بوده (حدود 400 گونه) و مهمترین ویژگی اغلب اعضای این جنس از گیاهان نداشتن ریشه است. گیاهانی اپیفیت هستند و در آمریکای جنوبی و مرکزی و بخشهایی از کلمبیا، پرو و مکزیک روی تنه درختان، با استفاده از رطوبت هوا زندگی میکنند.در چند سال گذشته چند واریته از این جنس وارد کشور عزیزمان شده است. مدل اول Tillandsia usneoides که چند سال قبل آمد و در دسته گل عروس و … به کار گرفته شد، شبیه ریسه‌های گیاهی ولی زنده است که به انگلیسی خزه اسپانیایی Spanish moss گفته میشود، فاقد ریشه بوده و در اواخر بهار گلهای ریز نسبتا معطر تولید میکند و مدل دیگر تیلاندسیا که خیلی شبیه کاکتوس هاورتیا دم سوسماری است.

دمای حداقلی که این گیاهان تحمل میکنند، حدود 7 درجه مثبت سانتیگراد است. و در دماهای معمولی خانه (15 تا 30) به خوبی آداپته شده و رشد میکنند. اغلب این گیاهان به وسیله جدا کردن پاجوش‌ها در بهار تکثیر میشوند. رطوبت هوای متوسط تا زیاد برای این گیاهان بسیار حیاتی است و به همین دلیل در منازل خشک باید هر روز روی برگها اسپری کرد. در خانواده بروملیاسه ساختار قرار گرفتن برگها به نوعی است که آب باران در بین برگها تجمع میکند، و گیاه در مواقع نیاز این آب را استفاده میکند. تیلاندسیا نیز تا حدودی چنین است و موقع اسپری آب روی برگها میتوان لای برگها (یقه برگها) آب اسپری کرد تا گیاه طراوت و سرزندگی خویش را در مواقع خشکی هوا حفظ کند.

نور مورد نیاز این گیاهان متوسط است و به نور زیادی نیاز ندارند. حتی نور شدید برای این گیاهان مضر است. برای همین در خانه‌های آپارتمانی در محیطهای کاری، روی میز کار، روی میز آشپزخانه یا اوپن آشپزخانه، به خوبی میتوان از این گیاهان استفاده کرد.

حرکت هوا، (تهویه محیط) برای این گیاهان لازم است.

در محیطهای خفه خیلی خوب رشد نمیکنند.

برای همین در تراریومهای کاملا بسته ممکن است دچار مشکل شوند (بسته به رقم و گونه گیاه).

این گیاهان نیز به کودیاری جواب مثبت میدهند.

در فصول رشد (از تابستان تا پاییز) میتوان از کودهایی با نیتروژن پایین به صورت یک چهارم دوز معمولی، روی تیلاندسیاها اسپری کرد،مثلا اگر کود 12.12.36 دارید و دوز معمولی استفاده از آن یک گرم کود در یک لیتر آب هست،یک گرم از کود را در چهار لیتر آب حل کنید و به مرور برای اسپری روی گیاه از این محلول استفاده کنید. (توجه داشته باشید که به نظر خیلی ماده کمی می‌آید ولی بیش از آن مورد استفاده قرار ندهید)

در زمستان و در محلهای خنک دور از سیستم گرمایش، آبپاشی روی گیاه یکی دوبار در هفته کافی است. ولی اگر محیط شما دارای گرمایش است و دمای آن از 15 درجه کاهش نیافته،باید آب گیاه را زود به زود تأمین کنید.

تیلاندسیا به بیماریهای قارچی مانند فوزاریوم و حشراتی مانند شپشکهای آردآلود حساس است.