نکاتی مهم در مورد نگهداری از چمن

مدیریت چمن امر مهمی است که در صورت رعایت اصول آن از بروز مشکلات پیچیده جلوگیری خواهد شد.در اینجا نکاتی در بخش های مختلف شامل چمن زنی،آبیاری،کوددهی،مهار کاهبرگ شرح داده شده است.

1- چمن زنی:

چمن را به اندازه و به موقع کوتاه کنید.هریک از انواع چمن،وقتی در ارتفاع مناسبی کوتاه شوند؛بهترین رشد را خواهند داشت.این ارتفاع برای چمن ایرانی حدود 5-5/2 سانتی متر است.توصیه شده است که چمن شاداب و متراکم و دارای قابلیت رشد سریع را بیشتر از چمن ضعیف کوتاه کنند.هنگام کوتاه کردن چمن از تراشیدن آن پرهیز نمایند.چمن باید آنقدر بلند باشد که بتواند نور خورشید را جذب نموده و رشد و نمو کند.

2- آبیاری:

بطور کلی اغلب انواع چمن به 26 تا 50 میلیمتر آب در هفته نیاز دارند. اما اگر چمن دچار تنش های ناشی از رفت و آمد زیاد یا خسارت آفات باشد به آب بیشتری نیاز خواهد داشت. در شرایط شبه بیابانی که تابش آفتاب شدید،رطوبت پایین هوا و وزش باد وجود دارد،نیاز آبی تشدید می شود.

بهترین موقع روز برای آبیاری صبح زود از ساعت 4 تا 9 است؛که کمترین وزش باد وجود دارد،تابش آفتاب شدید نیست و خطر تبخیر آب اندک است.با اینکار،ضمن پرهیز از تبخیر ناشی از تابش خورشید و اتلاف آب،چمن در ساعات صبح زودتر خشک می شود و مدت زمانی که آب روی سطح آن می ماند کاهش می یابدبرعکس خیس ماندن چمن در طول شب خطر ابتلا به بیماری ها را افزایش می دهد.

در هوای گرم و خشک آبیاری را متوقف نمایید حتی اگر تغییر رنگ چمن به قهوه ای شروع شود .

3- کوددهی:

قبل از اقدام به کوددهی باید سه سؤال را پاسخ داده باشید.چه کودی را؟در چه زمانی؟و چگونه؟باید مصرف نمود.

ازت(نیتروژن)N فراوان ترین عنصر غذایی است که در گیاهان یافت می شود،پس باید به بیشترین میزان تأمین شود.پتاسیم K در رده دوم و فسفر P پس از آن قرار می گیرند.هریک از آنها برای رشد و نمو گیاه و ترمیم آسیب های وارده لازمند.علاوه بر این عناصر متعدد دیگری برای چمن ضروری هستند که اغلب خاک معمولی آنها را تأمین می کند.مقادیر کم و یا بیش از اندازه این عناصر می تواند مشکلات ناخواسته ای را ایجاد کند.

کودهای ازته را بطور منظم و مکرر و به مقدار کم مورد استفاده قرا داده یا از کودهایی که ازت خود را در یک دوره طولانی آزاد می کنند استفاده کنید.بهرحال حداکثر میزان مصرف مجاز کودهای ازته رایج در هر نوبت کوددهی 45 کیلوگرم در هکتار است که بر حسب نیاز باید یک تا چهار نوبت در سال مصرف شود.

درباره زمان کوددهی می توان گفت:وقتی چمن در حال رشد فعال است،آنرا کود دهید.کودهای حیوانی نقش مطلوبی در نگهداری چمن دارند و استفاده از آنها بسیار رایج است.

4- هوادهی:

ماشین هواده دستگاهی است که استوانه هایی از خاک را خارج نموده،حفراتی به قطر cm 3/2 -2/2 و به عمق تقریبی 6/7 سانتیمتر در چمن ایجاد می کند.این حفرات در خاک باقی می مانند تا بتدریج فرو ریخته و با خاک و چمن پوشانیده شوند.

هوادهی امتیازات زیادی از جمله کاهش تراکم خاک،افزایش میزان نفوذ آب و اکسیژن در خاک و کاستن از شدت مشکل کاهبرگ دارد.هوادهی در مواردی که خاک به علت عدم تهیه بستر کاشت مناسب و یا رفت و آمد زیاد فشرده شده بسیار مفید است. در اثر فشردگی خاک،ریشه ها سطحی مانده و چمن نسبت به حمله آفات،بیماریها و تنش های محیطی حساس تر می شود.علاوه بر این میزان آبیاری به دلیل جاری شدن آب در سطح خاک و جمع شدن آن در نقاط پست کاهش پیدا میکند.بهترین زمان انجام اینکار در هوای خنک اواخر تابستان و اوایل پاییز است که فرصت کافی برای رشد مجدد و بهبود چمن در فصل زمستان وجود دارد.

5- کاهبرگ:

منظور از کاهبرگ،تجمع ساقه های مرده و زنده و ریشه هایی است که بشدت درهم تنیده شده اند،و در حد فاصل سطح سبز گیاه و سطح خاک تشکیل مس شود.

کاهبرگ هنگامی تشکیل می شود که سرعت تجمع مواد آلی از سرعت پوسیدن آنها بیشتر باشد.پس عوامل محیطی و مدیریتی که سرعت تشکیل کاهبرگ را افزایش یا سرعت پوسیدن آن را کاهش می دهند،باعث تشکیل چنین لایه ای می شوند.بعضی از این عوامل عبارتند از:

1-مناسب نبودن خاک برای فعالیت کرم های خاکی و حشرات و جانوران ذره بینی از نظر شیمیایی

2-فشردگی و تراکم بالای خاک که میزان اکسیژن آن کم است و فعالیت میکروب های تجزیه کننده مواد آلی را محدود می کند.

3-آبیاری بی رویه یا مصرف کود ازته بیش از اندازه که رشد اندام هوایی را تشدید می کنند.

4-دیر کوتاه کردن چمن یا افزایش مکرر ارتفاع چمن زنی.

5-کاشت انواعی از چمن که قدرت رشد فوق العاده دارند.