افتتاح نقش جهان پس از 23 سال

خلاصه خبر
مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور از افتتاح ورزشگاه نقش جهان اصفهان در روز شنبه 8 آبان ماه با حضور معاون اول رئیس جمهوری خبر داد.
تاریخ خبر
1395/08/04
متن خبر

به گزارش ایرنا، مصطفی مدبر مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران درباره آخرین وضعیت ورزشگاه نقش جهان اصفهان در آستانه افتتاح، افزود: این طرح ورزشی از ابتدا تاکنون برای اتمام با فزار و نشیب های فراوانی به ویژه در سه سال اخیر همراه بوده است و برای تکمیل و افتتاح این پروژه بزرگ با محدودیت های مالی روبرو شدیم که خوشبختانه با همکاری بخش خصوصی و شرکت فولاد توانستیم این طرح را برای تکمیل آماده کنیم.

مدیرعامل شرکت توسعه گفت: سازه این ورزشگاه پایان یافته و زمین چمن آن نیز به تکنولوژی روز جهان مجهز و آماده است. همچنین آسفالت محوطه ورزشگاه روبه پایان است.

مدبر اظهار داشت که نفش جهان در کمتر از یک هفته دیگر با حضور معاون اول رئیس جمهوری با برگزاری یک دیدار خانگی افتتاح می شود.

وی گفت: صندلی های طبقه دوم در حال نصب است و تا زمان افتتاح 20 هزار صندلی نصب می شود.

مدیر عامل شرکت توسعه در ادامه این نشست از تلاش های وزیر سابق ورزش و جوانان، مدیرکل ورزش و جوانان اصفهان استاندار و سایر مقامات استانی و مهندسین شرکت توسعه و همچنین شرکت فولاد در اتمام این طرح کلان ورزشی قدردانی کرد.

مدبر درمورد برخی کارهای باقیمانده بعد از افتتاح ورزشگاه گفت: این کارهای اندک مانع بهره برداری نیست در بحث صندلی ها نیز با طولانی شدن روند تولید روبرو بودیم که اکنون در حال تولید برای ادامه نصب است و طی مدت کوتاه عملیات نصب 33 هزار صندلی به پایان می رسد.

مدیر عامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی گفت تیم ملی فوتبال هم می تواند درصورت نیاز در آینده نزدیک بازی خود را در اینجا هم برگزار کند.

وی درباره ایمنی ورزشگاه گفت: ایمنی ورزشگاه نقش جهان مطابق با آخرین قوانین فیفا انجام شده است .درباره سازه ورزشگاه هم ما فراتر از آیین نامه ها در زمینه ایمنی عمل کردیم و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

مدیر عامل شرکت توسعه تأکید کرد: اقدامات لازم برای دسترسی آسان تماشاگران به محوطه ورزشگاه لحاظ شده است البته اطراف این مجموعه بیابان است اما مسیر ورودی گیت های ورودی در رینگ دو محوطه برای ورود ورزشکاران در نظر گرفته شده است.

مدبر درباره جنس چادر برای مسقف کردن ورزشگاه نیز گفت: جنس این چادر از نوع فراری فرانسه بوده و با کیفیت بسیار بالا تهیه شده است.

وی درباره هزینه تکمیل این ورزشگاه گفت: تاکنون 650 هزار میلیارد ریال هزینه شده است و تا اتمام نهایی نیز 150 هزار میلیارد ریال دیگر در نظر گرفته شده است که در مجموع نقش جهان با800 هزار میلیارد ریال اعتبار پایان می یابد.

مدبر افزود: تکمیل ورزشگاه نقش جهان اصفهان، استاندارد سازی ورزشگاه آزادی و بازسازی ورزشگاه یادگار امام تبریز از اولویت های مهم این شرکت بوده است که خوشبختانه با نصب صندلی سکوی طبقه دوم آزادی، این ورزشگاه استاندارد شد و اکنون ورزشگاه آزادی دارای 78هزار و 116صندلی است.

وی گفت در نظر داریم تا این تعداد صندلی را به 80هزار افزایش دهیم البته تغییرات دیگری در آزادی در دستور کار قرار دارد.

مدیرعامل شرکت توسعه درباره بازسازی ورزشگاه یادگار امام تبریز توضیح داد: زمین چمن این ورزشگاه به سیستم گرمایش از کف مجهز شد که با این فناوری نوین دیگر شاهد تخریب و مشکلات چمن در فصل سرما هم نخواهیم شد. از بدز زمین چمن هلندی تحت تایید فیفا استفاده شده است و امیدواریم تا 10روز آینده به بهره برداری برسد .

وی گفت آزادی با ظرفیت 78هزار نفر نقش جهان با ظرفیت 75 هزار نفر یادگار تبریز با ظرفیت حدود70هزار نفر و میانرود شیراز با ظرفیت 50هزار نفر به ترتیب در رده اول تا چهارم ورزشگاه های کشور قرار دارند.

مدیرعامل توسعه درعین حال ورزشگاه نقش جهان را از نظر سازه در زمره بهترین ورزشگاه های ایران عنوان کرد.

مدبر درباره دیگر طرح های ورزشی آماده افتتاح، گفت: ورزشگاه 15هزارنفری بجنورد و چند ورزشگاه 5هزارنفری در دیگر استانهای کشور آماده افتتاح است و حتی در تلاش هستیم تا ورزشگاه میانرود شیراز را تا پایان دولت یازدهم افتتاح کنیم.

وی تأکید کرد که طرح جدیدی برای ساخت نداریم.

مدبر همچنین در این نشست خبری درباره پلمپ شدن پیست شمشک در آستانه فصل اسکی توضیح داد: عنوان شده که این پیست ایمن نبوده و پلمپ شده است درحالی که قبل از این اقدام ما نشستی را با سازمان استاندارد به همین منظور داشتیم و قرار بود موارد اعمال شود اما فردای آن روز پلمپ کردند که حتی تعجب دارد.

وی افزود: نکته جالب اینکه پیست دربند سر نیز همین مشکلات را دارد اما چون در دست بخش خصوصی است سازمان استاندارد آنجا را پلمپ نکرد.

مدیرعامل شرکت توسعه درخصوص آخرین وضعیت بازسازی ورزشگاه شیرودی گفت: تغییر کاربری این ورزشگاه درحال بررسی است اما این ورزشگاه فعلاً نگهداری می شود ضمن اینکه فرسودگی بیش از حد این مجموعه کار نگهداری را سخت کرده است و به شدت نیاز به بازسازی مجدد دارد حتی کاسه این ورزشگاه و سکوهای آن دیگر قابل بهره برداری نیست.

وی ادامه داد: استخر قهرمانی این مجموعه سال گذشته بازسازی شد اما دوباره نیاز به تعمیرات دارد ، بیشتر ساختمان های اداری آن از بین رفته و تنها راه بازسازی کامل این ورزشگاه واگذاری آن به بخش خصوصی است ، که البته بخش خصوصی هم برای همکاری نیاز به انگیزه دارد .

به گفته مدبر براساس محاسبات، بازسازی مجموعه 30 تا 40 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد .

مدیرعامل شرکت توسعه در بخش دیگری از این نشست خبری درخصوص مجموعه سوارکاری در استان گلستان و اظهارات مسئولان فدراسیون سوارکاری در این زمینه گفت: در حال حاضر 17 مجموعه سوارکاری در کل کشور زیر نظر شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی داریم از 18 سال پیش قرار بر این شد که بخش سخت افزاری این مجموعه ها به شرکت توسعه و بخش نرم افزاری آن که شامل برگزاری مسابقات است به فدراسیون سواکاری محول شود که از همان زمان اختلافات درخصوص این مجموعه ها شروع شد و نتوانستیم در این مورد با فدراسیون به هماهنگی برسیم .

به گفته مدبر، فدراسیون سوارکاری مدعی است که علاوه بر برگزاری مسابقات باید بخش سخت افزاری آن را نیز عهده دار باشد که این مغایر قانون است زیرا قانون مشخص می کند این مجموعه ها در بخش سخت افزاری زیر مجموعه کدام دستگاه یا بخش باشد و اینگونه نیست که فدراسیون سواری کاری خودش تعیین کننده باشد.

مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی همچنین گفت: حتی مدیران ادارات کل استانی مدعی هستند مجموعه های سوار کاری که میزبان رقابت ها می شوند باید از سوی استانداران اداره شوند که این موضوع نیز با مخالفت شرکت توسعه مواجه شد زیرا این باید در هیات دولت مصوب شود که در مجموع با قانون مغایرت دارد.

موضوع خبر
مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور از افتتاح ورزشگاه نقش جهان اصفهان در روز شنبه 8 آبان ماه با حضور معاون اول رئیس جمهوری خبر داد.
منبع خبر