مخالفت در دقیقه 90 با پایان یک پروژه ملی

خلاصه خبر
سازمان حفظ نباتات کشور با ورود چمن ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز از کشور ترکیه مخالفت کرده است.
تاریخ خبر
1395/06/14
متن خبر

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، در حالی که تمام مراحل تعویض چمن ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز انجام شده و با پایان زیرسازی‌ها این ورزشگاه آماده پهن شدن چمن است، اما نامه‌ای از سوی سازمان نباتات ، اخلالی در پایان این پروژه ملی ایجاد کرده است.

در نامه سازمان نباتات کل کشور به مصطفی مدبر، مدیرعامل شرکت توسعه و تجهیز اماکن ورزشی و جمشید نظمی، مدیرکل ورزش و جوانان استان آذربایجان شرقی، اعلام شده به‌دلیل عدم موافقت این سازمان امکان واردات چمن وجود ندارد. مخالفت سازمان نباتات که باید مجوز ورود چمن را به مسئولان شرکت توسعه و تجهیز بدهد، به این دلیل است که گویا موضوع قرنطینه و ورود آفت با چمن وارداتی بهانه‌ای برای این سازمان شده تا زمان پایان یک پروژه ملی در هاله‌ای از ابهام قرار بگیرد. از این‌رو این سازمان اعلام کرده مخالف ورود چمن رولی از کشور دیگری است و پیشنهاد داده مسئولان پروژه ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز از امکانات داخلی یا نهایتاً بذر چمن وارداتی استفاده کنند تا این پروژه را به پایان برسانند.

مخالفت سازمان نباتات در شرایطی صورت گرفته که مسئولان پروژه ورزشگاه یادگار امام (ره) پیش از این در خصوص بحث قرنطینه هم تمهیدات لازم را اندیشیده‌اند و چمنی که از کشور ترکیه تهیه می‌شود، در قرنطینه بوده و از هرگونه آفت به دور است. این شرکت ترکیه‌ای که قرار است چمن ورزشگاه یادگار امام (ره) را تهیه کند، پیش از این چمن ورزشگاه سانتیاگو برنابئو را تهیه کرده و به‌نظر می‌رسد مخالفت با ورود چمن به ایران فقط یک بهانه برای توقف پروژه ورزشگاه اول تبریزی‌ها باشد. به این دلیل که استانداری آذربایجان شرقی در جلسه‌ای که دوم شهریورماه 95 با مسئولان پروژه ورزشگاه یادگار امام (ره) و مسئولان شرکت توسعه و تجهیز برگزار کرد، تمام مسئولیت‌های ورود چمن را به عهده گرفت تا این ورزشگاه هرچه زودتر آماده شود. استانداری همچنین قول کمک مالی هم داد و اکنون که این مشکل به‌وجود آمده، سخت پیگیر موضوع است تا زودتر چمن ورزشگاه آماده شود.

از سوی استانداری و فرمانداری استان آذربایجان شرقی مکاتباتی با سازمان نباتات صورت گرفته و مسئولان این استان سخت به‌دنبال دریافت مجوز ورود چمن هستند. در حال حاضر تمام کارهای مربوط به زیرسازی ورزشگاه یادگار امام (ره) که آخرین مرحله آن هم پهن کردن مصالح URTS و RTS در زمین بود انجام شده و مسئولان پروژه فقط منتظر مجوز ورود چمن هستند. در صورتی که با ورود چمن از کشور ترکیه موافقت نشود، پروژه ورزشگاه یادگار امام (ره) نیمه‌تمام باقی خواهد ماند، به این دلیل که زیرسازی این ورزشگاه با هزینه بسیار بالایی برای پهن شدن چمن وارداتی صورت گرفته و در صورت کاشت چمن باید تمام زیرسازی از بین برود و تمام پروژه از نو انجام شود.

در حال حاضر شرکت توسعه و تجهیز تمام شرایط را برای ورود چمن آماده کرده و پیمانکار پروژه هم مکاتبات لازم را برای خرید چمن انجام داده است و تنها سازمان حفظ نباتات باید مجوز نهایی را برای وارد کردن چمن بدهد.

موضوع خبر
سازمان حفظ نباتات کشور با ورود چمن ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز از کشور ترکیه مخالفت کرده است.
منبع خبر