قاشقی Peperomia

گیاهی زیبا و آپارتمانی که برگ های پهن و گوشتی دارد، برخی از نمونه های آن برگ های سبز و برخی هم برگ های ابلق دارند، نگهداری آسانی دارد و مقاوم است اما بعضی ها ممکن است در نگهداریش به مشکل بر میخورند

🌱قاشقی

نام انگلیسی: Peperomia

〰〰〰〰

🌱گیاهی زیبا و آپارتمانی که برگ های پهن و گوشتی دارد، برخی از نمونه های آن برگ های سبز و برخی هم برگ های ابلق دارند، نگهداری آسانی دارد و مقاوم است اما بعضی ها ممکن است در نگهداریش به مشکل بر میخورند که در ادامه در مورد آن توضیح میدیم. ❤️💚

middle

〰〰〰〰

نیازها و شرایط نگهداری قاشقی

----

🔔نور:

نورعامل مهمی در نگهداریش می باشد. نیم سایه آفتاب و کنار پنجره نیاز نوری را برآورده میکند، حتی تابش مستقیم در صبح یا غروب و یا در روزهای سرد سال برایش مفید است. اما باید مراقب اشعه ی مستقیم آفتاب به خصوص در ظهر و هوای گرم بود.

نور شدید باعث کمرنگ شدن برگ ها و ظهور نقاط سفید رنگ بر روی برگ ها می شود.

در نوع ابلق اگر نور به حد کافی نباشد برگ ها به رنگ سبز در می آیند.

همچنین کمبود نور باعث می شود رشد علفی پیدا کند و فاصله ی برگ ها از هم زیاد گردد، در چنین حالتی گیاه به محیط پرنورتر منتقل کنید یا به پنجره نزدیکتر کنید، گیاه را هرس کنید تا دوباره جوانه زند و به شکل سابق برگردد.

〰〰〰〰

🔔آبیاری:

آبیاری مهمترین عامل در نگهداری این گیاه است و معمولا شکست در نگهداریش به این قضیه مربوط می شود.

این گیاه در برگ های خودش آب ذخیره میکند در نتیجه اجازه دهید تا بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود، آبیاری زیاد باعث بیماری قارچی و پوسیده شدن ساقه می گردد و حتی ممکن است مشاهده کنید که برگ ها و ساقه ها سیاه شده اند که در این شرایط باید از قارچ کش استفاده کنید.

باید در نظر داشته باشید که گیاه ممکن است در خشکی دوام بیاورد اما از آبیاری زیاد حتما از بین میرود.

با کاهش دمای محیط آبیاری را هم کاهش دهید.

بهترین دما برای نگهداریش حدود 25درجه است. حداقل دمایی که می تواند تحمل کند 10درجه است و در دمای پایین تر کم کم برگ ها ریزش میکنند و گیاه از بین می رود.

〰〰〰〰

middle

🌱خاک:

خاک سبک با زهکش خوب مورد نیاز است، مخلوطی از خاک معمولی+خاک برگ+شن یا خاک برگ +پرلیت و یا هر ترکیب دیگری که آب را به خوبی از خودش عبور دهد.

برای تغذیه نصف غلظت کودی که به سایر گیاهان داده می شود کافی است، در فصل بهار و تابستان ماهی یک بار و در پاییز و زمستان هر 6-8 هفته یک بار.

----

🌱تعویض گلدان: ریشه های این گیاه سطحی و ریز است، زندگی در گلدان کوچک را ترجیح می دهد؛ به هر صورت هر سال ریشه ها رو بازدید کنید و در صورت لزوم گلدان رو با یک اندازه بزرگتر تعویض کنید.

----

🌱تکثیر: گرفتن قلمه ساقه یا برگ در اواخر بهار یا تابستان و قرار دادن آنها در دمای ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی گراد در یک خاک سبک مثل پیت ماس و خاک برگ ، تکثیر صورت می گیرد.

اگر رشد گیاه متوقف شد گیاه از کمبود عناصر غذایی در خاک گلدان رنج میبرد، طبق دستور از کود استفاده کنید.

middle