رئوس عملیات باغبانی در زمستان

1- پیش ازغرقابی شدن و یخ زدن زمین در اثر بارندگی و سرمای زمستان، خاک باغچه را زیر و رو کرده و با اضافه و مخلوط کردن مقداری کود دامی کاملاً پوسیده برای کاشت در بهار آماده کنید.

2-هنگام بارش برفهای سنگین باید با آمادگی قبلی بوسیله چوبهای بلند دو شاخه و یا با استفاده از وسایل مکانیکی دیگر درخت را تکان داد تا برفها به زمین بریزد و از شکستگی شاخه ها جلوگیری شود.

3- برگ های خزان کرده و بقایای گیاهی سالم را جمع آوری و در گوشه ای از باغچه دفن نمایید تا تبدیل به کمپوست شوند و بقایای گیاهی پوسیده و بیمار را در محل دیگری سوزانده و معدوم نمایید.

4-مالچ پاشی بر روی بستر گیاهان بهتر است انجام شود.

5-گلدان ها را به نقاط محفوظ از باد منتقل کنید و گیاهان حساس به دماهای پایین را توسط پوشش های نایلونی ضخیم یا کاورهای عایق مخصوص بپوشانید.گلدانهای سفالی را با استفاده از گونی یا پوشش های نایلونی حبابدار محافظت کنید.این کار به این دلیل صورت می گیرد که اندام های هوایی به خواب می روند ولی ریشه ها فعالند و ممکن است در اثر یخبندان صدمه ببینند.

6--گیاهان خیلی حساس و ظریف را که تحمل یخبندان را ندارند به داخل منزل یا مکانی سرپوشیده و محفوظ منتقل کنید و گاهی آبیاری کنید.

به عنوان مثال گیاهان مناطق گرمسیری که به سرما و یخبندان مقاوم نیستند باید درفصل زمستان درخاک با زهکش خوب ، غیرغرقابی ومحفوظ از باد زمستان نگهداری شوند. چند نمونه از این گیاهان عبارتند از: گل کاغذی، محبوبه شب ، یاس رازقی ،فوشیا( گل آویز )، شمعدانی ، صبر زرد یا آلوئه ورا، بگونیا، لیمو، کاکتوس، آفتاب پرست، شاپسند، نخل باد بزنی و ....

7-زمستان فصل سختی برای پرندگان است. روی شاخه های درختان و یا محل بلند و امن دیگر آشیانه های مخصوص پرندگان تعبیه کنید و برای آنها خوراک و آب تازه فراهم کنید. دانه های غلات، برنج پخته، پاستا، کشمش، میوه های رسیده، بادام زمینی و ... از غذاهای مورد علاقه پرندگان می باشند. تغذیه پرندگان را تکرار کنید زیرا آنها محل تامین خوراک را به خاطر می سپارند و دوباره باز می گردند. اگر در حیاط منزل خود درختچه ی زیبا و همیشه سبز پیراکانتا کاشته باشید میوه های کوچک نارنجی یا سرخ رنگ آن علاوه بر داشتن زیبایی مورد علاقه پرندگان به ویژه توکاها می باشند.

8-هرس برخی درختان و درختچه هایی که نیاز به هرس دارند مانند نارون،پیچ گلیسین،سیب،گلابی و ... اواخر فصل زمستان انجام می شود.

9-بریدن شاخه های بیمار و خشک شده و اقدامات درمانی بر روی پایه های مریض در اواخر زمستان انجام می شود.ضدعفونی ابزار و ادوات پس از استفاده فراموش نشود.

10-بهترین زمان کاشت و جابجایی درختان و درختچه ها اواخر زمستان است.

11-چک کردن داربست ها و محکم کردن بست ها انجام شود.

12-استفاده از روغن ولک،2 تا 3 نوبت حد فاصل پاییز تا زمستان و قبل از بیدار شدن درختان.

علاوه بر سوزنی برگان که اکثرا سرمای زمستان را تحمل می کنند،تعدادی از گیاهان مقاوم به سرما و گیاهانی که جلوه زمستانی به فضای سبز می بخشند عبارتند از:

سدوم ها

برگنیا

کلم زینتی

پیراکانتا (میوه های زیبای نارنجی و قرمز در زمستان )

توری (پوست تنه زیبا)

زیتون تلخ (فرم شاخه بندی زیبا)

درختچه گل یخ ( گلهای معطر در زمستان)

درختچه خاس (با برگهای سبز درخشان و میوه های سرخ رنگ که خوراک 50 نوع پرنده است.)

پامپاس گراس (خوشه های گلهای پرمانند در زمستان برروی گیاه باقی می ماند.)

برگ بو، انواع برگ نو، چرم لیفه (جل)، پاپیتال و . . . که همیشه سبز هستند.