سوزنی برگان

سوزنی‏ برگان درختانی همیشه سبزند بعضی از آنها که کوتاه و به صورت درختچه ‏اند، برای خانه های کوچک مناسبند. انواع بزرگتر را می ‏توان در حاشیه پیاده‏ رو کاشت. از آنجا که در پاییز می ‏توانیم این درختان زیبا را بکاریم.

چه محلی مناسب است؟

با توجه به اینکه سوزنی‏ برگها در تمام طول سال سبز هستند، می ‏توانیم آنها را در انتهای باغچه بکاریم. در این صورت وقتی فصل گلها به پایان رسید و سایر درختها و درختچه ‏ها خزان کردند، سوزنی ‏برگها با برگهای سبزشان چشم ‏انداز زیبایی ایجاد می‏ کنند. چون رشد خوبی دارند، می‏ توان از آنها به عنوان پوششی برای گوشه و کنار خانه که شاید منظره ناخوشایندی داشته باشد، استفاده کرد. اگر سوزنی‏ برگهای بلندقامت در حیاط کاشته شوند، وسیله خوبی خواهند بود برای اینکه قسمتهایی از داخل خانه از دید همسایه ‏ها محفوظ باشد.

نوعی سوزنی‏ برگ به نام سرو کوهی حالت رونده داشته و مناسب باغچه‏ های کوچک است.

کاشت سوزنی‏ برگها:

نسبت به جابجایی حساسیت زیادی دارند. اگر قصد خارج نمودن آنها را از خاک دارید، باید دقت کنید که ریشه‏ ها آسیب نبینند. انتقال سوزنی‏ برگهای جوانتر، با موفقیت بیشتری انجام می‏گیرد، زیرا نه تنها در این نوع درختان ریشه ها کمتر آسیب می‏بینند، بلکه انرژی بیشتری دارند تا خود را با محیط جدید تطبیق دهند. قبل از انتقال نهال، گودالی به اندازه حجم ریشه درآورده و قدری کود پوسیده حیوانی در آن بریزید. سپس نهال را در گودال قرار داده، اطراف ریشه را با خاک و کود پوسیده حیوانی پر نموده و به آن آب کافی بدهید.

مراقبتهای لازم:

درختان جوان را به قیّم ببندید، تا باد به آنها صدمه نزند. سوزنی‏ برگها به هرس نیازی ندارند، اما برای شکل‏ دهی می‏توانید هر جور که بخواهید، آنها را هرس کنید.

بعد از کاشت، آبیاری را به طور مرتب انجام دهید، زیرا در دوره جوانی و بعد از انتقال به محیط جدید نیاز زیادی به آب داشته و اگر آبیاری فراموش شود، خشک می‏گردند.

خاک:

هر چند نسبت به نوع خاک حساسیت زیادی ندارند، اما به خاکهای سبک و شنی نیازمندند.

در موقع انتقال به محیط جدید نیاز بیشتری به خاک شنی دارند.

معرفی چند نوع ‏سوزنی ‏برگ:

سدرِ اطلسی:

ارتفاع: 20 متر

مقاومت: به سرما و خشکی

حساسیت: به رطوبت خاک و باد

کاج نوئل:

ارتفاع: 2 تا 3 متر

رنگ برگها: سبز کمرنگ

محل مناسب: باغچه‏ های کوچک، خاکهای رسی‏شنی و کمی آهکی

کاج نوئل‏آبی:

ارتفاع: 1 متر

رنگ برگها: سبز مایل به آبی

مقاومت: به سرمای زمستان، نمک و آهک خاک

محل مناسب: باغچه‏ های کوچک

کاج صنوبری:

ارتفاع: کمتر از 2 متر

رنگ برگها: آبی نقره‏ ای

محل مناسب: نواحی خشک و خاکهای سبک

سورِ آسیایی:

ارتفاع: 80 سانتی‏متر

برگها: در بالای درخت رنگ برگها سبز تیره و در پایین سبز کمرنگ است.

محل مناسب: خاکهای دارای زهکش برای حصار باغچه ‏ها مناسب است.