مراحل مراقبت از چمن - قسمت اول

وقتی با صرف زمان و هزینه و همچنین انتخاب بهترین نوع چمن و خاک یک فضای سبز ایده آل را ایجاد میکنید، لازم است بدانید که چگونه به بهترین شکل از آن مراقبت کنید. با انجام مراحل ساده زیر و یک نگهداری روزمره و منظم میتوانید چمن خود را در برابر علف های هرز چمن و بیماری ها مصون نگه دارید.

middle

-علف های هرز، لایه پوشال و خزه ها را از بین ببرید.

این موارد میتوانند از رشد چمن (از طریق متوقف کردن ورود مواد مغذی و هوا به ریشه) جلوگیری کند.

* علف هرز: علف های هرز در هر جایی و به هر طریقی (توسط پرندگان، حیوانات و ...) می تواند در باغچه شما پدیدار شود. ساده ترین راهی که می‌توان تمام علف های هرز را از بین برد، از ریشه جدا کردن آن است. این کار را می‌توان با دست و یا ابزار انجام داد. به هر حال اگر مقدار زیادی از علف های هرز در باغچه خود دارید می‌توانید با اسپری کردن مقدار کمی سم به علف های هرز، با آنها مقابله کنیم.

*لایه پوشال: یک لایه از مواد آلی است که می توان بین برگ ها و خاک ایجاد شود. این لایه شامل برگ های مرده، علف و ساقه است. وجود این لایه از ورود مواد مغذی و رطوبت لازم جلوگیری می کند. بهترین راه حل برای از بین بردن لایه پوشال پروسه ای به نام تیغ زنی است. این پروسه از طریق ابزارهای مختلفی چون تیغ زن(scarifier) چمن قابل انجام است.

*خزه: خزه ها گیاهان غیرگلدار هستند که مشکلاتی جدی را برای چمن ایجاد میکنند. خزه ها در نواحی که رطوبت، سایه و چمن بی کیفیت وجود دارد رشد میکنند. اگر مقدار خزه های موجود در محیط افزایش یابد توانایی رشد چمن کاهش می یابد. شرایط اولیه که اجازه رشد خزه را میدهد شامل موارد زیر است:

1-سایه

2-زه کشی ضعیف

3-وجود بیش از اندازه لایه پوشالی