زمان کاشت سبزیجات مختلف

هریک از سبزیجات با توجه به نوع و گونه، برای رشد به آب و هوای گرم یا سرد نیاز دارند. بر همین اساس به دو دسته کلی طبقه بندی می‌شوند: محصولات فصل سرد (برای بهار و پاییز) و محصولات فصل گرم (برای تابستان). به همین دلیل کاشت در فصل مناسب، اولین قدم برای داشتن یک باغ سبزیجات پر محصول است. برای کاشت در فصل بهار و پاییز، سبزیجات مقاوم و نیمه مقاومی را انتخاب کنید. این سبزیجات را می‌توانید در اوایل بهار (برای برداشت در فصل بهار) و در انتهای تابستان (برای برداشت در پاییز) بکارید.

سبزیجات مقاوم

این سبزیجات یخبندان (2- تا 4- درجه سانتی گراد) را تحمل می‌کنند. مقاوم ترین این سبزیجات اسفناج و کلم پیچ هستند که میتوانند دمای بسیار پایین را تحمل کنند. طعم این سبزیجات زمانی که در هوای سرد برسند، بهتر است. بنابراین مناسب است که آنها را اواخر تابستان کاشت و در فصل پاییز برداشت کرد. نمونه های این سبزیجات عبارتند از :

 کلم بروکلی

 کلم بروکسل

 کلم

 نخود فرنگی

 کلم پیچ

 کلم قمری

 تره فرنگی

 خردل

 جعفری

 تربچه

 اسفناج

 شلغم

middle

سبزیجات نیمه مقاوم

این سبزیجات، یخبندان های ملایم ( 5/1- تا 0 درجه سانتیگراد) را در فصل پاییز یا در طول زمستان در مناطقی با آب و هوای ملایم، تحمل می کنند.

 چغندر

 هویج

 گل کلم

 کرفس

 کاهو چینی

 کاهو و سایر سبزیجات سالادی

middle

سبزیجات برای تابستان

این سبزیجات را در بهار، زمانی که خطر سرما و یخبندان سپری شد، بکارید. این سبزیجات ظریف برای زنده ماندن به گرما (دمای 18 تا 32 درجه سانتی گراد) نیاز دارند و سرما میتواند آنها را از پای در می آورد.

 لوبیا

 ذرت

 خیار

 بادمجان

 خربزه

 هندوانه

 بامیه

 فلفل

 کدو تنبل

 نخود فرنگی

 کدوی تابستانه

 سیب زمینی شیرین

 گوجه فرنگی

middle