پایانی بر یک رویای دیرین/ ورزشگاهی که دوبار ساخته شد

خلاصه خبر
گزارش از آخرین وضعیت ورزشگاه نقش جهان
تاریخ خبر
94/11/20
متن خبر

«ورزش را باید به مردم واگذارکنیم و دولت باید زمینه را برای مردم و بخش خصوصی آماده کند تا بتوانند ورزش کشور را سامان دهند» این جمله ازنکته های مهم حسن روحانی رییس جمهوری در زمینه ضرورت تقویت بخش خصوصی بود که وزارت نوپای ورزش و جوانان را برآن داشت تا با توجه به محدود بودن اعتبارات دولتی، مشکلات اقتصادی کشور و مهمتر از همه کوچک بودن چانه بودجه ورزش ، برخی از طرح های عظیم ورزشی کشور مانند نقش جهان اصفهان که بیش از دو دهه عملیات اجرایی و عمرانی آن متوقف شده بود ، با جذب بخش خصوصی جان تازه ایی بگیرد و سرانجام این طلسم شکسته شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور و به نقل از خبرگزاری ایرنا، «نقش جهان» یا «دهکده المپیک» ابر ورزشگاهی است که در زمینی به وسعت بیش از یک هزار و 100 هکتار در شمال شهر اصفهان و به منظور ایجاد یک دهکده بزرگ ورزشی و متناسب با معیارهای استاندارد به ویژه برای برگزاری مسابقات بین المللی طراحی شده است، کلنگ این مجموعه ورزشی در سال 68 به زمین زده شد و به طور رسمی از سال 72 مراحل ساخت آن آغاز گردید، اما در سال 86 این ورزشگاه برای ساخت فاز دوم تعطیل شد.

مسوولان وقت دلیل تاخیر اتمام این ورزشگاه را نبود اعتبار عنوان کرده اند، اما به نظر می رسد روند ساخت این مجموعه بیش از کمبود اعتبار از ضعف تصمیم گیری و مدیریت رنج برده است. طی سال های اخیر بارها وعده افتتاح نقش جهان داده شد و هربار هم سخن از تغییر مدیریت ساخت آن به میان آمده است. ورزشگاه بیست و اندی ساله در شهری که مردم آن چهار صد سال قبل با ابزار دستی میدان نقش جهان را طی 20 سال ساخته اند!

حال تکمیل این ورزشگاه نوین ملی ایران که هر بار به دلایلی عملیات اجرایی و عمرانی آن متوقف و گویا عزم جدی برای تکمیل آن دیده نمی شد، خوشبختانه با تلاش های وزارت ورزش و جوانان دولت تدبیر و امید و در راس آن شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی با جذب حمایت های بخش خصوصی از سرگرفته شد.

موضوع خبر
وضعیت ورزشگاه نقش جهان
منبع خبر

شرکت توسعه و اماکن ورزشی کشور

http://tanavar.ir