باغ بام معروف جهان نامبا پارک ژاپن

آیا شما تا کنون باغ بام دیده اید؟ در سراسر جهان پشت بام ها تبدیل به یک محیط زنده سبز شده اند.علاوه بر زیبایی باغ بام ها یکسری مزایای قابل توجه دارند که شامل کاشت سبزیجات و گیاهان شاخه بریده برای مصارف خانگی می باشد.باغ بام ها دی اکسید کربن را از هوا دریافت نموده و اکسیژن آزاد می سازند. تالار شهر شیکاگو یکی از مشهورترین باغ بام ها می باشد.آیا باغ بام ها می توانند در گرمای تابستان باعث خنک شدن هوای خانه شما و مانع از خروج انرژی بشوند؟

پیشینه :

باغ بام ها که بام های سبز نیز نامیده می شود دارای مزایای بسیاری از جمله ارائه فضای بیشتر برای کشاورزی، ارتقاء زیبایی منظر شهری و بالا بردن کیفیت هوا می باشد.در هنگام فتوسنتز گیاهان دی اکسید کربن موجود در هوا را دریافت و اکسیژن مورد نیاز ما برای تنفس را آزاد می کنند.

در روزهای گرم تابستان باغ بام ها هوای داخل ساختمان را نسبت به بام های سنتی بیشتر خنک نگه میدارند، زیرا بام های سنتی که عاری از گیاهان پوششی هستند ساعات زیادی را در تماس مستقیم با آفتاب هستند و در نهایت تمایل بسیاری به آزاد سازی انرژی دریافت شده دارند که منجر به گرم شدن محیط اطراف خود می شوند.این گرمای منعکس شده به محیط بیرون باعث گرم شدن محیط شهری نسبت به محیط روستایی و برون شهری می شود.اگر شما در شهرهای بزرگ زندگی میکنید و یا به مراکز شهری که پر از ساختمانهای بتنی است سفر کرده اید،حتما متوجه اختلاف دما شده اید. گرمای منعکس شده از بام ها به محیط شهری موجب افزایش دما تا 5 ال 7 درجه فارنهایت می گردد که به این پدیده جزیره گرمایی می گویند.

فضاهای سبز به عنوان یک کالای ارزشمند می باشد،باغ ها و فضاهای سبزعلاوه بر مسایل زیست محیطی در حفظ زیبایی شهری دارای اهمیت بسیاری هستند . ترکیب بیشتر باغ ها و فضاهای سبز در فضاهای شهری باعث خلق باغ بام های شهری می شود.طراحی صحیح اینگونه فضاها روی بام باعث کاهش انتشار کربن و همچنین باعث ارتقاء دید بصری برای ساکنان مجموعه و کاربران می گردد.

نامبا پارک(ژاپن) :

با تراکم جمعیت در شهرهای ژاپن و پر شدن شهرها از برج ها و ساختمان های بلند تعجب برانگیز نیست که به طراحی فضاهای سبز در منظر شهری پرداخته شود.

یکی از طراحی های خیره کننده بام های شهری، پارک نامبا در ژاپن می باشد که یک مجموعه اداری – تجاری در یکی از مراکز پر ازدحام شهر ازاکا کشور ژاپن می باشد. اگرچه شما در نگاه اول متوجه نخواهید شد که اداره ها و پارک های کوچک بخشی از یک شبکه پیچیده که متشکل از هشت باغ است که در سطوح مختلف توسط آبشارها در گردش هستند.

شرکت جرد که مسئول طراحی، توسعه و نوآوری پارک نامبا می باشد، باغ هایی خیره کننده ای در فضای اداری – تجاری آن مکان به وجود آورد.

باغ شهری در هشت سطح مختلف شگفت انگیز طراحی شده که شامل فضای سبز به همراه دره ها ، صخره ها و آبشار های جاری به همراه برکه ها می باشد.

مقدار حجم سبز منجر به کاهش انتشار و مصرف کربن از ساختمان ها می گردد.

در سال 2003 این مجموعه به عنوان یک مجموعه سازگار با محیط زیست که فضایی برای پرورش سبزیجات و محصولات زراعی به وجود آورده است معرفی گردید.