بذرکاری زمین چمن فوتبال

بعد از ايجاد سيستم زهكشي ، مهمترين قسمت زيرسازي بستر چمن ،‌انتخاب نوع خاك زير بستر چمن و ايجاد اين طبقه است و سپس انتخاب بذر و بذر کاری زمین چمن است.

نوع خاک

در انتخاب خاك بستر از نوع خاكهاي رسي ( قطر ذرات كمتراز 0/002ميلي متر ) با تركيب خاك - ماسه ( قطر ذرات 0/02تا 0/002ميلي متر) استفاده مي‌شود .

خاك انتخابي باید عاري از هر گونه آلودگي به مواد آهكي و مواد نمكي و بذر و علفهاي هرز و عوامل بيماريزا و غيره باشد .

براي اين منظور ميتوان از طريق آزمايشگاههاي تست خاك ،‌به ميزان املاح محلول در خاك پي برد.

خاك انتخابي بايستي از نظر مواد آلي ـ معدني غني باشد .

عمليات غني سازي ( حاصلخيز نمودن )‌خاك بوسيله كودهاي آلي (حيواني ) خاك برگ ـ مواد هوموسي ،‌كمپوست و … صورت مي گيرد تا شرايط مطلوب براي رشد و نمو گياه را فراهم نمايد.

عمق طبقه خاك زير بستر معمولاً 25-20 سانتيمتر خواهد بود.

عمليات بعدي در انجام مراحل آماده سازي بستر زيرين چمن شامل ، ماله كشي روي خاك مورد نظر ، تسطيح خاك حالت تراز بستر و همچنين شيب بندي و نهايتاً زدن غلتك براي كوبيدن خاك خواهد بود . 

و هر چقدر اين زير ساخت محكم و سنگين باشد چمن عمر و دوام بيشتري خواهد داشت

جدول گذاری

چمن را از اجزاء فضای سبز احاطه کننده آن جداکرده و نمای مجزایی از محیط اطراف را به چمن می دهد .

همچنین مانع از هجوم پوشش گیاهی محیط اطراف به بخش چمن کاری و بالعکس می شود .

كاشت چمن :

كاشت چمن به چهار طريق قابل اجرا است :

۱. توپی کاری  plugging

قطعاتی به قطر ۵تا۷.۵سانتی متر وعمق ۴تا۵سانتی متر همراه با خاک زیرین آن به فواصل ۳۰الی۴۵ سانتی متر درون حفره هایی در زمین کاشته می شوند . این روش برای چمن هایی که بذر تولید نمی کنند از جمله برموداگراس مناسب اند وبه طور کلی برای اغلب چمن های گرمسیری که قابلیت تولید ریزوم واستولون بالایی دارنداستفاده می شود .برموداگراس با این روش حدود ۲-۳ماه درزمین به طور وسیع گسترش می یابد وپوششش خوبی  ایجاد می کند .

2.چمن قطعه ای    sodding

چمن قطعه ای  چمنی است  زنده همراه باریشه های متصل به آن به علاوه مقداری خاک که به مکان ثانویه ای انتقال می یابد .

ROLL:چمن فرشی است که عرضی استاندارد دارد (در برخی دستگاه ها عرض 39-41ودر دستگاه های بزرگتر عرض 60 سانتی متر دارد . اما طول آن دلخواه است که گاهی به 15 متر نیز میرسد که در این صورت به کمک ماشین های مخصوص چنگکی باید حمل شود .

SOD:چمنی است که قطعاتی کوچکتر دارد برای مثال قطعاتی به اندازه 35*30 سانتی متر

* نحوه استفاده دقیقا شبیه فرش کردن اتاق است وعمق برداشت حدود 2 تا2.5 س م  می باشد. و درصورتی که ضخامت بیش از این مقدار باشد عمل استقرارچمن در زمین دشوارتر می گردد. این در حالی است که اگر ضخامت کم تر باشد ریشه تلاش بیشتری برای رشد وپراکنش می کند و بهتر مستقر می گردد .

3. نشاکاری Sprigging

روشی است که برای کاشت چمن ازقطعات ریزوم و استولون استفاده می شود واصولا مناسب گونه هایی است که توانایی تولید بذر زنده ندارند وریزوم واستولون قوی تولید می کنند .

همانند : زویسیا                                                                    

برخلاف بهترین حسن آن که بسیارکم هزینه می باشد برای استقرار نیاز به زمان طولانی دارد. بهترین زمان کاشت آن اوایل بهار است که به میزان ۱۴۰ تا۲۰۰ نشائ برمودای هیبرید در هر۱۰۰متر مربع از زمین به فواصل ۱۵سانتی مترکاشته می شود . نشاکاری به سه صورت امکان پذیر است .

۱.سوراخ کاری زمین وقراردادن نشائ ها درآن که مناسب سطوح وسیع نمی باشد.                          

۲.پاشیدن بوته ها در زمین وسپس کولتیوار زدن وپساز آن  غلتک زدن وآبیاری نمودن

۳.پاشیدن کود بر روی بوته ها  که سبب افزایش تماس بوته ها با بستر زمین می شود واحتمال زنده ماندن بوته ها را افزایش می دهد

4. بذر کاری seeding

-بعد از آماده سازي زمين مثل حمل و پخش خاك و انجام عمليات ماله كشي و ايجاد تراز زمين و غلتك زني ، بستر براي پاشيدن بذر چمن آماده شده و كاشت صورت مي گيرد.

انتخاب نوع بذر با توجه به موقعیت محل چمن کاری (از لحاظ آب و هوا، سایه/آفتاب، بافت خاک و...)ونوع کاربری زمین(زمین بازی کودکان،زمین ورزشی و...)

كاشت بذر و چمن در روزهاي بدون باد

بذرها به مقدار كافي در همه جاي زمين افشانده شود با توجه به مقدار توصيه شده

برای بذر پاشی نخست تمام بذر را به دو قسمت مساوي تقسيم مي كنيم قسمت اول را در جهت معيني پخش مي كنيم و سپس قسمت دوم بذر را عمود بر حالت قبلي مي افشانيم .

بعد از اين مرحله براي تثبيت بذر غلتك زده مي شود

براي حفظ رطوبت بذر مي توان لايه اي از مواد آلي مالچ سبك و عاري از بذر علفهاي هرز ( كود دامي پوسيده و خاك برگ الك شده ) به ضخامت 1/5-1 سانتيمتر بر سطح بستر كاشت گسترانيد.

در هنگام آبياري براي نخستين بار بهتر است مدت زماني را كه طول مي كشد تا آب به عمق 30-20 سانتيمتري نفوذ كند ياداشت شود تا براي آبياري هاي بعدي ، با همان زمان يادداشت شده اقدام گردد .

کیفیت بذر :

بذری که خریداری میشود باید دارای شرایط ذیل باشد:

فاقد تخم علف های هرز

باید کاملا رسیده بوده و نارس نباشد

نارس بدین معنی است که زودتر از موعد مقرر آن را از کرتهای بذر گیری برداشت نموده و در نتیجه قوه سبز شدن آن کم خواهد شد.

نظر ظاهری باید زرد رنگ ،توپر ،سنگین و حتی بدون بو باشد.

ضد عفونی شده و قابلیت جوانه زدن آن مناسب باشد.

بذر اگر مدتی طولانی در محلهای نامناسب و مرطوب نگهداری شود در این صورت قوه نامیه یا قابلیت جوانه زدن خود را از دست می دهد.

هنگام خرید بذر باید به اطلاعات موجود روی پاکت بذر توجه کرد :

1) نوع گونه ها و ارقام موجود در پاکت

2) درصد هر یک از انواع بذور

3) منشا بذور

4) درصد خلوص

5) مواد خنثی

6) بذر علفهای هرز

7) تاریخ تولید و انقضا

8) شماره شناسایی

9) درصد جوانه زنی

10) وزن بذر هزار دانه

از مدتی که بذر کاشته می شود تا موقعی که سبز می شود 7 تا 45 روز طول می کشد(با توجه به نوع چمن). لذا باید پس از کاشت چمن کمی حوصله نمود تا بذرها سبز شوند.

مقدار بذری که در هر متر مربع باید در زمین پاشیده شود در انواع مختلف از 7 گرم تا 35 گرم در هر متر مربع تعیین گردیده و به نوع چمن و یا ریزی و درشتی آن بستگی دارد که برابر توصیه کارشناسان باید میزان مصرف آن در نظر گرفته شود. هر چه بذر ریزتر باشد مصرف آن در هر متر مربع کمتر خواهد بود، و برعکس اگر درشت تر باشد میزان آن بیشتر است.

زمان كاشت :

باتوجه به اينكه پس از آغاز جوانه زني اين عمل بايستي بدون وقفه ومزاحمت ادامه يابد، لازم است كمي جلوتر از بهترين فصل كاشت توصيه شده اقدام به بذر پاشي نمود تا چمن قادر به رشد ايده آل و رقابت با علفهاي هرز باشد.

بهترين فصل براي كاشت چمنهاي سردسيري اواخر تابستان يا اوايل پاييز توصيه مي شود .

درمورد چمنهاي گرمسيري هرچند بيشتر به روشهاي رويشي توليد مي شوند،اما بهترين زمان براي بذرپاشي چمن درصورتي كه آب كافي دردسترس باشد اواخربهار يا اوايل تابستان است